Damla Şevval Erkent

Damla Şevval Erkent

Klinik Psikolog/Psikoterapist

Uzman Klinik Psk. Damla Şevval Erkent, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünü Üniversite Birincisi olarak tamamlamış ve aynı yıl İletişim Sanatları Yandal programından da yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Yine aynı üniversitede Psikoloji bölümünden Çift Anadal yapmış Bölüm İkincisi olarak Psikolog unvanını almıştır.
Damla Şevval Erkent, Beykent Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans programını yüksek onur derecesinde tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Şu anda İstanbul Kültür Üniversitesi Endüstri ve Örgüt Psikolojisi (%100 Burslu-Tezli) alanında ikinci yüksek lisansını yapmaktadır.

Okyanus Koleji, Psikoterap-İst Danışmanlık Merkezi, Balıklı Rum Vakıf Hastanesi, Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde Stajyer Psikolog, Fransız Lape Hastanesinde de Stajyer Klinik Psikolog olarak görev almış ve uzmanlık stajını tamamlamıştır. Aynı zamanda İzmir, Elazığ ve Kahramanmaraş depremlerinde de psikolojik destek sağlamak amacı ile gönüllü psikolog olarak sahada görev almıştır.

Damla Şevval Erkent, Anadolu Psikoterapiler Derneği tarafından verilen Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi’ni (80 saat) ve Varoluşçu Akademi Türkiye tarafından verilen iki senelik Temel Varoluşçu Terapi Eğitimi’ni tamamlamıştır. Varoluşçu Terapi üzerine Dr. Ferhat Jak İçöz ile grup süpervizyonu ve Uzm.Klinik Psikolog Berçem Göktürk Duru, Uzm.Psk. Şeyma Keçeli ile de bireysel süpervizyon sürecine devam etmektedir.
Rorschach Türk Derneği tarafından verilen 3 sene süren Rorschach ve TAT Yetişkin eğitimine ve Psikoloji İstanbul tarafından verilen Gottman Çift Terapisi eğitimine devam etmektedir.

2021 yılında “Kadınlarda Mutluluk Korkusu ve Bilişsel Çarpıtmalar Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” adlı makalesi Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresinde sunulmaya hak kazanmıştır.

2022 yılında Uluslararası Dergilerde Q1 kategorisinde yer alan Current Psychology dergisinde “The Mediator Rol of Attitude Towards Aging and Elderliness In The Effect Of The Meaning and Purpose of Life on Death Anxiety” adlı makalesi yayımlanmaya hak kazanarak TÜBİTAK tarafından yayın teşviği verilmiştir.

Damla Şevval Erkent, kurumsal şirketlerde İnsan Kaynakları alanında seçme, yerleştirme, değerlendirme merkezi uygulamalarında aktif olarak çalışmıştır. Şu anda da kurumsal bir şirkette Endüstri ve Örgüt Psikoloğu olarak çalışmaktadır.
Aynı zamanda Seyir Psikoloji bünyesinde danışanlarına psikolojik danışma hizmeti de vermektedir.
Klinik uygulamalarında Varoluşçu Terapi ekolü ile ağırlıklı olarak yetişkin ve yaşlı psikolojisi alanında çalışmaktadır.

Yayınları

• Hayatın Anlam ve Amacının Ölüm Kaygısına Etkisinde Yaşlanmaya ve Yaşlılığa Yönelik Tutumun Aracı Rolünün İncelenmesi (Uluslararası Current Psychology Dergisinde Yayımlanmıştır. TÜBİTAK yayın teşviği almıştır.)

• Kadınlarda Mutluluk Korkusu ile Bilişsel Çarpıtmalar Arasındaki İlişkinin İncelenmesi (Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresinde Sunulmuştur.)

• Boşanmış ve Boşanmamış Ebeveyne Sahip Bireylerde Öz Şefkat ile Yalnızlık ve Psikolojik Dayanıklılık Arasındaki İlişkinin İncelenmesi (Uzmanlık Bitirme Tezi)

• Engellilere Bakım Verenlerde Öz Düzenlemenin Algılanan Sosyal Destek, Bakım Verme Yükü ve Öz Tiksinme ile İncelenmesi (Lisans Bitirme Tezi)

Mesleki Deneyimi

2022- ….- Seyir Psikoloji (Klinik Psikolog/Psikoterapist)
2023-…. – Rönesans Holding-Kurum Psikoloğu
2021-2023- Lc Waikiki-Yetenek Yönetimi Uzmanı
2019-2021- Mayen Crm-Organizasyonel Gelişim/Yetenek Kazanımı Uzmanı